OKULLARI SEVİMLİ KILAN DEĞERLER

GEREĞİNDEN ÇOK YARALI!

 

Bilgiye ulaşmanın son derece kolay olduğu bir çağda yaşadığımız halde, maalesef okullarımızda öğrencilerin bilgiye ulaşım yolları çok sınırlı. Öğrencilerin bilgiye ulaşımı, adeta öğretmenlerin anlattığı ya da yazdırdığı notlarla sınırlı tutulmakta. Öğretmen gözetimi dışında akıllı tahtaya bağlı internet kullandırımı yok denecek kadar az. Cep telefonlarında ise kurallaştırılmış yasaklamalar var. Dinleyerek anlayamadığını samimi olarak belirten bir öğrenci; farklı bir ortama, örneğin kütüphaneye veya laboratuara gidip günün kazanımlarını orada kendi kendine araştırarak-inceleyerek-okuyarak- öğrenmek istediğini söylese, kesinlikle izin verilmez.

Öğrencilerin kendi müfredatlarını kendilerinin yapması görülmüş şey değil.

Neyi öğreneceğini, niçin öğreneceğini, ne zaman, nerede, kiminle ve nasıl öğreneceğini önceden bilmeyen öğrenci okulu nasıl sevsin? Neye dayanarak hedef belirlesin?

(...)

2004 öncesi için söyleyecek fazla söz yok, zira o yıllarda okullarımızda öğretmen merkezli öğretim egemendi. Dünya yetmişli yıllarda terk etse de bizde bilginin kaynağı hala öğretmendi, öğrenmenin merkezi onun tekelindeydi. Bu nedenledir ki pek çok okulun başarısı, az sayıdaki öğretmenin bireysel başarılarıyla taçlanırdı. O öğretmenler nereye giderse gitsin, veliler peşlerine takılırdı. Oysa şimdi öyle mi? Artık öğretmen bilginin kaynağı değil, bilginin rehberi… Bu yüzdendir ki artık başarılı öğretmen yok, başarılı okul var; çünkü başarı bireysellikten çıktı: Öğrencisiyle, öğretmeniyle, yöneticisiyle, hizmetlisiyle, velisiyle bütünleşti… Başarı ekip işi oldu. Durum böyle olunca, 2004’te öğretmen tanımı, eğitim sistemi ve öğretim programları değişti. Ders kitapları Yapılandırmacı öğretim modeline göre hazırlandı.  Çok olumlu ve umut verici gibi görünen bu durum, maalesef hiç hesapta olmayan amansız bir nüfuz çatışmasına kaynak oldu. Şöyle ki; Öğretmenler öğrenmenin merkezini öğrenciye bırakmak bir yana, adeta çevresine kale duvarı ördü. Arkalarına sistemi kulaktan dolma bilgilerle yeteri kadar tanımakta zorlanan yöneticileri ve velileri de aldılar. Buna karşılık çağın bilim ve teknoloji olanaklarıyla donanan ve bilginin kaynağına her ortamda ulaşabilen öğrenci kitlesi, bilinçli veya bilinçsiz öğrenmenin merkezine hücum etti, kale duvarı karşısında destek de bulamayınca geri çekilmek zorunda kaldı. Direnenler olsa da değişen bir şey olmadı… Okulu sevimli kılan değerler büyük hasar gördü. Öğretmenin öğrenciye güveni, öğrencinin de öğretmene güveni daha da azaldı.

Durum böyleyken başka konulara öncelik verilmesi zaman kaybı olur... Çünkü bu problemin nedenini sistemde, öğretim programlarında, öğretmen yetersizliğinde, yönetmeliklerde, ders kitaplarında veya yöneticilerde arayanlar, yanılırlar.  Öğrencilerin okulu sevmemelerin başka bir nedeni de konuların öğrencilerin önüne, öğrencilerin sevmeyeceği biçimde gelmesidir.

2004’ten sonraki yıllarda öğrenci olanlar, o yılları aşağıdaki sorular bağlamında şöyle bir düşünsün!

Bugün bile;

1-   Öğrenciler hangi konuyu; niçin, ne zaman, nerede, ne kadar sürede, kiminle ve nasıl öğreneceğini öğretim yılı başında bilebiliyor mu, ona göre hedef belirleyip plan yapabiliyor mu?

2-   Öğrenciler, kendi müfredatlarını kendileri yapabiliyor mu?

3-   Öğrenciler kendi ödevlerini kendileri seçebiliyor mu?

4-   Yazılı sınav öncelerinde hedef belirlemek isteyen öğrencilerin elinde, öğretmenin “şu konulardan” ya da “şu sayfadan şu sayfaya” kadar sorumlusunuz- duyurusu dışında somut bir ölçüt oluyor mu?

5-   Öğrenciler aldıkları eğitim bağlamında proje üretebiliyor mu? Hayal kurabiliyor mu? Hedef belirleyebiliyor mu? Geleceğe umutla bakabiliyor mu?

6-   Yazılı sınavlarda kaç puan alacağını, karnesine kaç puan gelmesi gerektiğini önceden belirleyebiliyor mu?

7-   Konular öğrencilerin önüne, öğrencilerin sevebileceği biçimde geliyor mu?

8-   Öğrenmenin merkezinden öğretmen çıkıp oraya öğrenciler yerleştirilebiliyor mu?

9-   Öğrenciye güven var mı? Ne kadar? Sembolik de olsa, ÖME uygulayan bir öğretmen yazılı sınavlarda sınıftan çıkıp öğrencileri sınav sorularıyla baş başa bırakabiliyor mu?

10-    Her yeni konu işlendiğinde öğrencilerin tümü bilmekten doğan sevinci yaşayabiliyor mu?

11-    Çocuğunun durumunu öğrenmek amacıyla okula gelen veli yerine; okulla, öğretmenle, öğrenciyle kol kola yürümeye odaklanmış yeni bir veli anlayışı yaratılabiliyor mu?

12-    Öğrenciler okullarını evlerinden daha çok sevdiğini söyleyebiliyor mu? Her akşam okuldan ayrılırken “Keşke hep burada kalsam” benzeri bir dileği içlerinden geçirebiliyor mu?

Bunlar hayalini kurduğum okulun özellikleri. Karşılaştığım her yetkiliye, özellikle de müfettişlere sordum! Hayalim gerçeğe dönüşmedi. Umudumu yitirmiş değilim, bir gün mutlaka Yeni Bir Okul Yaratılacak…

 

(... devamı olacak)

 

 

 

ARŞİVDEN
 

 

Eğitimci Programları (İndir)

 

Copyright © 2048 Your Company Name | Validate XHTML & CSS